12.04.2018

Miraç Kandili Mesajı

12.04.2018

13 Nisan Cuma’yı 14 Nisan Cumartesi gününe bağlayan gece Miraç Kandilini idrak edeceğiz.

Miraç; Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Allah’ın sonsuzluğu, yüceliği ve O’nun nihayetsiz kudretine yaptığı en görkemli şahitliktir. Rabbimiz bu şahitlikte gerçek yüceliğin yalnızca kendisine ait olduğunu Efendimiz ’in şahsında beşeriyete bir kez daha göstermiştir.

Aynı zamanda arınma, yücelme ve kulluğun zirvesine erişmenin yollarını da öğretmiştir. Miraç, bir yönüyle Rabbe vuslat, bir yönüyle de Rabbin nehyettiklerini terk ediştir. Biz müminler için müjdedir Miraç. Rabbimize en yakın anımız olan beş vakit namaz, bu gece farz kılınmıştır.

İnsanın manevi olarak büyük kazançlar elde edilebilmesi, Miraç ve Miraç değerleri ile mümkündür. Miraç değerleri, insanı sidre-i müntehaya, en üst kemal noktasına çıkarır. Bu ulvi değerler, bizleri ebediyen huzur içinde kalınacak cennete götürür. Yeter ki bizleri yükseltecek bu değerlere sımsıkı sarılalım ve bunları hayatımıza yansıtmakta kararlı olalım. Yeter ki burağımız imanımız, refrefimiz ibadetlerimiz, salih amellerimiz ve güzel ahlakımız olsun. Bugün biz müminlere düşen, Miracı Peygamberimiz (s.a.sv.)’in bir hatıratı, bir tarih olarak okumak değildir. Hz. Ebu Bekir Efendimiz misali, Allah’ın emir ve yasakları karşısında her daim sadakatle, teslimiyetle bir duruş sergilemektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Başta Kütahyalı kardeşlerimiz olmak üzere tüm insanlığın ve İslam âleminin Miraç Kandilini tebrik ediyorum.

Bu kutlu gecede Yüce Rabbimize açılan ellerin ve yakaran dillerin, bütün İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine, dünyada adalet, huzur ve barışın teminine vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan diliyorum.

Hüseyin HAZIRLAR
 Kütahya İl Müftüsü