23.05.2023

Kütahya'lı hanımlar, Aile Haftasında Salon Külliye'de buluştu.

Kütahya'lı hanımlar, Aile Haftasında  Salon Külliye'de buluştu.

" İYİLİK , AİLEDE BAŞLAR"

Kütahya Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Merkezi tarafından organize edilen konferans programına İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, İl Müftü Yardımcısı Tuğba Anatoprak, Aile ve Dini Rehberlik  Merkezi  Koordinatörü  Semiha Yüksel,  İl Müftüsünün eşi Hacer Demirtaş, Müftülük bayan personeli , Kur'an Kursu öğreticileri , 400'ü aşkın kadın davetli  katıldı.

15-21 Mayıs  Aile Haftası kapsamında düzenlenen programda sunuculuğu Din Hizmetleri Uzmanı Rukiye Erdinç'in yaptı.
Program İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ın  açılış konuşması ile başladı. Müftü Demirtaş, hafta kapsamında düzenlenen etkinlikler için  Aile ve Dini Rehberlik Merkezimizi tebrik ettiğini belirterek  İslam Aile Modelinin "Cennet Aile Modeli" olduğunu ifade etti. Ardından Kur'an Kursu Öğreticisi Sema Akçiçek   Kur'an'ı Kerim  tilavet etti.
Programın konferans bölümünde Prof. Dr. Fatma Asiye Şenat  “İyiliğe Aileden Başlamak” konulu sunumunu yaptı.Eskişehir OsmanGazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Fatma Asiye Şenat; Kul hakkı kavramının önce aile ilişkilerinde başladığını, eşler arası/ aile içi ilişkilerde alma-verme dengesi kurmanın önemli olduğunu,çocuklar, anne babanın hayatının yedeği olmadığını; kendileri hayatlarını yaşamak üzere bu dünyaya gelen bir birey ve Allah'ın anne babaya emaneti olduğunu belirtti.
Şenat; Ev hanımlarının çalışmayan kadın olmadığını, evde çalışan kadının ev işçisi olduğunu dile getirdi. Ayrıca kadının, yuvası için her yaptığı işin “sadaka değeri” taşıdığını; aynı durumun erkek için de geçerli olduğunu ve erkeğin yuvası için yaptığı her işin bir iyilik bir sadaka olduğunu açıkladı. Evlerin en büyük değeri olan anne babalara yaşlılık dönemlerinde şefkat, sevgi ve ilgiyi kalbimizde canlı tutmamız gerektiğini anlattı.
Yaşlılık dönemindeki anne babaya karşı daha yumuşak bir üslup ve tavır sergilememiz gerektiğini aktaran Fatma Asiye Şenat’a program sonunda İl Müftü Yardımcısı Tuğba Anatoprak tarafından hediye takdimi yapıldı.