09.05.2023

Hacı Adaylarına Yönelik Seminer Düzenlendi

Hacı Adaylarına Yönelik Seminer Düzenlendi.

Müftülüğümüzce 2023 yılında hac ibadeti için kutsal topraklara gidecek olan hacı adaylarına yönelik "Hac Yolcuları Eğitim Semineri" düzenlendi.

Müftülüğümüzce 2023 yılında Hac ibadeti için kutsal topraklara gidecek olan hacı adaylarına yönelik Kütahya Müftülüğü Konferans Salonu ve Musab Bin Umeyr Camiinde "Hac Yolcuları Eğitim Semineri" gerçekleştirildi.

Seminer, Ulu Camii İmam Hatibi Veli Solak’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve kasideler okumasıyla başladı.

Hac ibadeti ve hacı olma bilinci konularında hacı adaylarına bilgilendirmelerde bulunan Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, 2023 yılında bin 100 civarında hacı adayının Kütahya’dan hacca gideceğini söyledi. Demirtaş; “Öncelikle ilk defa olarak salon külliyemizde siz değerli hacı adaylarını ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu seminerle sizlere hac ibadetini tanıtmak, haccın heyecanını yaşatmak ve hacda karşılaşacağınız müşkilleri ve çözüm yolları konusunda sizlere rehberlik yapmak istiyoruz.

Hac ibadetini ifa edecek olan hac yolcuları, bu ibadetin tarihi, ahlaki ve kültürel boyutlarını bilmek için bu eğitim sürecini takip etmesi çok büyük önem arz etmektedir.

Aynı anda ve aynı mekanlarda milyonlarca insanla birlikte hareket etmek durumunda olan ve hayatında ilk defa buralara gelen hac yolcularının hangi görevi, ne zaman, nerede ve nasıl yapacaklarını öğrenmelerini sağlamak da bizlerin görevidir.

Müftülüğümüzde alacağınız eğitimlerin haricinde, bu kutsal yolculuğa hazırlanmak için sosyal medya mecralarındaki site ve kanallarımızdan da faydalanabilirsiniz." dedi.

“Yolculuğa çıkmadan önce maddi ve manevi hazırlık” konulu sunum Şube Müdürü İsmail Üstün tarafından, “Hac ibadetinin bir gereği olarak bir arada yaşama bilinci” konulu sunum İl Müftü Yardımcısı Mustafa Karaman tarafından, “Kadınlara özgü Konular” İl Müftü Yardımcısı Tuğba Anatoprak tarafından, “Temel sağlık bilgileri” konulu sunum ise Sağlık Uzmanı Yüksel Altuğ tarafından gerçekleştirildi. Ana hatları ile hac ve umre ibadeti konusu Musab Bin Umeyr Camiinde İl Müftü Yardımcısı Tahsin Ekim tarafından uygulamalı olarak anlatıldı.

Düzenlenen seminere 2023 yılında gerek Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Organizasyonu gerekse Acentalar ile hacca gidecek hacı adayları yoğun ilgi gösterdi.