15.11.2019

Hac Ön Kayıtları Başlıyor...

Hac farizasını yerine getirmek isteyen hacı adaylarımızın ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 11 Kasım 2019 tarihinde başlayacaktır...

1- Önceki yıllarda kayıtlı olup 2019 yılı hac kurasına katılan ve kesin kayıt hakkı elde edemeyen vatandaşlarımızın kayıtları 11 Kasım 2019 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yenilenecektir.

2- HAC ÖN KAYITLARI (YENİ KAYIT) İŞLEMLERİ: 11 Kasım - 13 Aralık 2019 tarihleri arasında ilgili bankalara kişi başı 25 ₺ hac ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra e-devlet üzerinden veya www.hac.gov.tr adresinde yayınlanacak ön kayıt linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla yapılacaktır.

(E-Devlet sistemi üzerinden ön kayıt almanın sebebi: -Vatandaşa kolaylık sağlama amacının güdülmesi… -Başkası adına kayıt girme gibi bir kısım yanlışlıkların önüne geçme düşüncesi... nedenleriyle İl ve İlçe Müftülüklerinde ön kayıt (yeni kayıt) yapılmayacaktır.)

3- KAYIT GÜNCELLEME İŞLEMLERİ:

a) e-Devlet şifresi ile vatandaş kendisi telefon, il-ilçe ve konaklama türü değişikliği yapabilecek veya Müftülüklerden yaptırabilecektir.

b) kayıt silme, gruptan ayrılma ve grup birleştirme işlemleri müftülüklerde yapılacaktır.

4- Hac Kura çekimi: 09 Ocak 2020 

5- Kura sonuçları e-devletten ilan edilecektir. Ayrıca kura sorgulama ekranı olmayacaktır. Bu sebeple e-devlet şifresi olmayan vatandaşlarımızın şimdiden e-devlet şifresi almaları kendi yararlarına olacaktır.