T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Kütahya Müftülüğü

14.01.2021

Haydi Evden Kur'an Öğrenmeye!

Diyanet İşleri Başkanlığımızca başlatılan, "Haydi Türkiye, Evden Kur'an Öğrenmeye" projesine Kütahya'dan 750 başvuru yapıldı.
Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ, "Haydi Evden Kur'an Öğrenmeye" kampanyasına katılan vatandaşlara teşekkür etti. Kayıtların 17 Ocak tarihine kadar devam edeceğini belirterek şunları söyledi:
"Vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. 14 yaşını bitirmiş her kesimden vatandaşımız kayıt olabiliyor. Ben de 12 kişilik grubumla eğitime başladım. İlk tanışma toplantımızı yaptık. Hafta sonu iki oturum ve hafta içi bir oturum şeklinde ders programimizi planladık..Her oturumda iki ders şeklinde online sistemle dersimizi yapıyoruz. İnşaallah ilimizde 1.000 kişiye ulaşmayı bekliyoruz.
Kovid-19 salgını nedeniyle daha önce Kur’an kurslarındaki yüz yüze yürütülen eğitim faaliyetlerini uzaktan eğitimle devam ettiren Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, şimdi de bu kurslara katılamayan vatandaşlarımız için “Haydi Türkiye Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı hazırladı.
Haftada 3 gün ve günde 2 saat dersin yapılacağı programa başvurular https://dibbys.diyanet.gov.tr/ehys/OgrenciKursBasvuru.aspx adresi üzerinden yapılabilecek.
2 tur şeklinde gerçekleştirilecek programın ilk turuna, 21 Aralık 2020 - 3 Ocak 2021 tarihleri arasında başvurular alınacak ve dersler, 28 Aralık 2020 - 21 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılacak. İkinci tur başvuruları ise 4 – 17 Ocak 2021 tarihleri arasında alınacak ve dersler 11 Ocak - 7 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
 
Engelliler için seçeneklerin de oluşturulduğu programa, Braille okumayı bilen görme engelliler ile işitme engelli vatandaşlar da başvuru yapabilecek.
 
Ayrıca görme engelli vatandaşların durumlarını gösteren bir raporla başvurmaları halinde “Braille Kur’an-ı Kerim Elif-Ba’sı” ücretsiz olarak adreslerine gönderilecek.
 
İşitme engelli vatandaşların eğitimlerinde ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından işitme engelliler için özel hazırlanan Elifba cüzü kullanılacak.
 
Programda Kur’an kursu öğreticilerinin yanı sıra vaizler, din hizmetleri uzmanları, imam hatipler ve müezzin-kayyımlar görev alacak.